Areál Přístav  ***

Back to the list of hotels in Frýdek Místek

Areál Přístav

  • Areál Přístav
  • Areál Přístav
  • Areál Přístav

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

Areál Přístav

Evaluation: 6.7 (9 reviews)

Frýdek Místek, Soběšovice 021e Show location on map

AREÁL PŘÍSTAV na břehu Žermanické přehrady nabízí ubytování ve 2 pensionech s celkovou kapacitou 50 lůžek. Všechny 2 až 4lůžkové pokoje mají sociální zařízení, TV, Wifi. Široké zázemí pro sport, rehabilitaci a restaurační služby zajišťují ideální podmínky pro sportovní soustředění, ozdravné pobyty, školní kurzy, firemní akce i školení, skupinové akce, pobyty s dětmi.

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

Areál Přístav - Accessibility

If coming by train please get off in Havířov. Directly from train station is goign buses to main bus station where you can take a bus to Soběšovice. In Soběšovice get of stops calling "Na Husarůvce". As you reach village, continue to walk down on main street, after approx. 100 m turn right and continue next 500 m directly to water side. Coming by car from Ostrava and Havířov direction - see Google Maps1.    from train station and big roundabout continue on main road through Havířov city (road no. I11) direction Český Těšín.2.    on roundabout at hill called "Bludovický kopec" (you will see big shop on ride side roundabout) turn right do Žermanice direction 3,6 km3.    after 3 km on T junction turn left and continue to Soběšovice - 1,7 km4.    in village, after you reach local municipal building and shop on right side continue for 100 m, then turn right and continue for 500 m directly to water side - entrance over panel road.Coming by car from Olomouc and Frýdek-Místek direction - see Google Maps1.    After reach Frýdek-Místek continue to direction Český Těšín and highway No. R48 and take exit no. 51 (direction Žermanice), then trun right and continue on main road 2.    You will pass villages "Pazderna" and "Lučina", drive over dam, after turn left (do not go by water side as road is close in summer time), after 500 m on T-junction go right, continue to uphill, continue straight to side road, fter 1,7 km you will rech Soběšovice village.3.    in village, after you reach local municipal building and shop on right side continue for 100 m, then turn right and continue for 500 m directly to water side - entrance over panel road.

Areál Přístav - Location

Areál přístav se nachází přímo na břehu Žermanické přehrady na celodenně slunné části v obci Soběšovice. Přehrada se zázemím našeho areálu umožňuje velkou škálu vodních sportů-/kanoe, šlapadla, surfing, jachting/, 1km od areálu 8km od areálu je areál vodníího lyžování. Kolem přehrady vede cyklostezka a ta pokračuje do Beskyd, kde jsou další cyklistické a turistické možnosti /10km/. 800m od areálu je diskotéka, v blízkosti 3km je jízdárna New port ranch. V okruhu 45km je od areálu 5 golfových hřišť - Ropice 12km, Ostravice, Čeladná, Šilheřovice 30km, Kravaře 45km. Nejbližší lyžařské středisko v Řece - Beskydy je do 16km. K nákupům a kulturnímu vyžití jsou v dosahu města Havířov 7km, Ostrava, Frýdek-Místek 15km. Areál je dobře situován pro návštěvu Polska /hranice Č.Těšín 15km/ a Slovenska /Svrčinovec 40km/.

Areál Přístav - Accommodation, services

Pension Bessy 2-4 lůžkové pokoje a studia s vlastním sociálním zařízením, TV, studia vybavena kuchyňským koutem a ledničkou, Wifi. Učebna - klubovna s TV-Sat, flipchart, tabule, dataprojektor, Wifi. Pension Monti 2-3 lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením.,TV Dvě kategorie ubytování, nové a starší pokoje.

Areál Přístav - Gastronomy

Guests can purchase breakfast.We provide catering for private and corporate events according to your wishes and requirements.You can dine at the Bessy Restaurant and garden pizzeria (stylish chalet with open fire to prepare specialties), Garden Terrace, Bowling Bar, and Wine Cellar.

Areál Přístav - More information

www.zermanice.cz

Areál Přístav - Check in/Check out

  • Check-in: From 14:00:00 hours
  • Check-out: Until 10:00:00 hours