Hotel HAPPY STAR  ***+

Back to the list of hotels in Znojmo

Hotel HAPPY STAR

  • Hotel HAPPY STAR
  • Hotel HAPPY STAR
  • Hotel HAPPY STAR

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

Hotel HAPPY STAR

Evaluation: 8.6 (8 reviews)

Znojmo, Hnanice 111(1 km od hraničního přechodu Hnanice-Mitterretzbach) Show location on map

With the capacity of 27 rooms for 71 guests, the HAPPY STAR Hotelis focused on individual clients and promises a pleasant family vacation to the area of Podyjí National Park and vineyards. In all of our rooms our guests find en suite bathroom, minibar, cable television, direct-dial telephone and Internet access. Breakfast is included in the price, as well as entry to the indoor swimming pool, whirlpool and fitness centre. Our hotel restaurant menu is specialized in local Moravian cuisine. You can also relish a range of quality Moravian wine in our stylish wine bar. An ideal way to clear up the vinous head is to visit our tennis courts, teeing ground or play beach volleyball.

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

Hotel HAPPY STAR - Accessibility

Center: 8000 m

Hotel HAPPY STAR - Location

Pro sportovní vyžití našich hostů může posloužit vlastní tenisový kurt, hřiště na beach volejbal, 2 golfová odpaliště, hřiště na pétanque, badminton, trampolína, ruské kuželky, kulečník, stolní fotbal, dětské hřiště, relaxační centrum a mnoho dalšího. Hotel také disponuje vlastní půjčovnou kol, na kterých se můžete projet a vychutnat si nádhernou přírodu Národního parku Podyjí s tak typickými vinicemi a malebnými zákoutími řeky Dyje. Jižní Morava je kraj, který skýtá mnoho míst, kam se vypravit na výlet, ať dáváte přednost památkám nebo přírodním krásám (Znojmo, NP Podyjí, Vranovská přehrada, Vídeň). Večer můžete příjemně strávit v některém z místních sklípků. V hotelu vám rádi poradíme tipy na výlet vám ušitý na míru.

Hotel HAPPY STAR - Accommodation, services

Čisté a moderně vybavené pokoje. Každý pokoj je vybaven klimatizací, venkovními žaluziemi, minibarem, kabelovou TV, přípojkou k internetu, fénem, trezorem. V apartmánech navíc také vanou. Možnost přistýlky i dětské postýlky.

Hotel HAPPY STAR - Gastronomy

The price includes breakfast buffet. Various Moravian specialties can be enjoyed at the local restaurant with two summer terraces. You can sit with a glass of wine in the wine cellar with a capacity of 30 seats. Hot and cold drinks are offered at the local bar. The hotel also has a gazebo with outdoor grill.

Hotel HAPPY STAR - More information

Našim zákazníkům se vždy snažíme vyjít vstříc. Pokud si přejete prodloužit otevírací dobu vinárny či bazénu nebo si na oslavu pozvat vlastní kapelu, budeme se snažit vám vyhovět.

Hotel HAPPY STAR - Check in/Check out

  • Check-in: From 14:00:00 hours
  • Check-out: Until 10:30:00 hours