BARBORA Restaurant & Penzion

Back to the list of hotels in Kutná Hora

BARBORA Restaurant & Penzion

  • BARBORA Restaurant & Penzion
  • BARBORA Restaurant & Penzion
  • BARBORA Restaurant & Penzion

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

BARBORA Restaurant & Penzion

Evaluation: 8.3 (10 reviews)

Kutná Hora, Kremnická 909 Show location on map

PENZION A RESTAURACE BARBORA Penzion a restauraci BARBORA naleznete na samém okraji historického centra Kutné Hory, jež patří do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je situován v bezprostřední blízkosti chrámu sv. Barbory, který je nejvýznamnější kulturní památkou středověkého královského města Kutná Hora. Poloha penzionu a restaurace Barbora umožňuje hostům vnímat nezapomenutelnou atmosféru s jedinečným výhledem na chrám sv. Barbory. Restaurace penzionu Barbora nabízí vynikající odlehčenou českou a mezinárodní gastronomii, pro děti je připraveno speciální dětské menu. V letním období je hostům k dispozici i venkovní terasa s grilem. Soukromé parkování hostů Penzionu a restaurace BARBORA je v areálu objetu zdarma. Všechny prostory Penzionu a restaurace BARBORA jsou nekuřácké, v celém objektu je bezdrátové připojení k internetu zdarma.  

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

BARBORA Restaurant & Penzion - Accommodation, services

9 double rooms, some with extra bed. 1 room with wheelchair access, adapted bathroom and own parking place. Rooms are modernly equipped, LCD TV, WiFi, balcony or garden. There is a spacious bathroom with bath or shower and toilet, washbasin and hairdryer. Rooms 1 to 6 are oriented to the south side with balcony and sitting area (views of the Cathedral of St.. Barbara). Rooms 7-9 are oriented on the north side of the front garden and sitting area.

BARBORA Restaurant & Penzion - Gastronomy

The price includes breakfast served in the stylish setting of the non-smoking restaurant located on the ground floor. Other meals are selected from the extensive menu. The restaurant offers traditional Czech cuisine in a modern concept with a selection of regional specialties and international cuisine. The restaurant also offers a lunch menu and a children's menu.In summer, we open the terrace with stunning views of the cathedral.

BARBORA Restaurant & Penzion - More information

Kromě prostor restaurace a terasy se zahrádkou je možné využít i oddělený salonek, který je vybaven audiovizuální technikou a bezplatným WiFi připojením. Svou velikostí – kapacita salonku je cca 50 míst - a vybavením je ideální k pořádání firemních školení, meetingů, seminářů, svateb atp. .

BARBORA Restaurant & Penzion - Check in/Check out

  • Check-in: From 14:00:00 hours
  • Check-out: Until 10:00:00 hours